DÜNYANIN EN KALİTELİ ÇAMI VE KARSTULA ORMANLARI

-Finlandiya yüz ölçümünün %75 i kuzey ormanları ile kaplıdır ,ormanlar bir çok ağaç türü barındırır, büyük bir bölümü yüksek kalitede sarıçam ağacı oluşturur,

-Tüm Honka kütük duvarlarımızda Finlandiyanın , Karstula ve Alajarvi bölgesinin çamı kullanılmaktadır,Bu bölgenin çam ormanları Finalnidyanın en kaliteli çam ormanlarına sahiptir, Honka'nın  Fabrikamız da bu bölgede yer almaktadır.

-Kuzey ormanları, soğuk iklimi sayesinde , boyu 40 metreyi aşan dimdik ve düzgün ağaç popülasyonu barındırır, bu tür dünyada yapısal ahşapta bir numaralı ağaç türüdür.

-Kuzey ormanlarında yetişen çam ağaçlarının yıllık halkalarının sıklığı , bu çam türünün en büyük özelliği işlenebilirliği daha verimli olmasıdır.

 

              HONKA KARSTULA FABRİKAMIZ

-Lamine edilecek kerestenin, standartlara uygun olarak lamine işlemi yapılabilmesi için, nem oranın %10-12 olması gerekir , kurutma işlemi son teknoloji fırınlarda gerçekleştirilir. 

-Laminasyon sırasında fırınlanan kereste ,sınıflara ve gruplara ayrılır.

-Tutkallama işlemi ,otomasyon sistemi ile yapılır, burada kerestenin yüzeyine cm² aynı oranda tutkal uygulanır, kullanılan tutkalın kalite değeri çok önemlidir.

-Tutkallanan keresteler soğuk pres makinesi ile birbirine yapıştırılır.

-Preslenen keresteler profil makinesinde kütük ev profili haline getirilir.

-Kütük Profili üreten makinenin markası ve kalitesi çok önemlidir, çünkü şayet kalitesiz bir makine ile bu işlem yapılırsa profiller birbirine montaj sırasında oturmayabilir.

-Lamine kirişler istenilen kalınlıkta ve şeklide kütük ev profili haline gelir.

 

 

  

DOĞRU LAMİNASYON ÖNEMLİ

-Lamine edilecek Ağacın %8-10 Oranında kurutulmuş olması

-Yapılacak işe uygun doğru tür ağaç seçimi

-Ağaçların yıllık halkaları yani yaşlarının birbirine yakın olması ,ve buna göre ayrılması

-Lamine Profillerde öz odunun konumuna dikkat edilmesi

-Lamine edilecek yüzeyde cm² ye CE standartlarında belirtilen oranda tutkal uygulanması ve yine standartlara uygun ürünlerin kullanılması

-Soğuk presleme makinesinin doğru basınca ve güce sahip olması

-Lamine birleştirme ''finger Joint '' enine değil yatayına yapılması.

-Tüm bu işlemlerde kullanılacak makine parkurunun kalitesi , firmanın bu üretimdeki hammede stoğu ve iş tecrübesi de çok önemlidir.

-Tamamı Finlandiya Çamından üretilir.

 

TEKNİĞİNE UYGUN LAMİNASYON !!

-Kütük profillerin Laminasyon işlemi sanıldığı veya göründüğü gibi sadece ahşapları birbirine yapıştırmaktan ibaret değildir, doğru teknik ve standartlara uyularak lamine işlemi yapılmaz ise ileride ciddi sıkıntılarla karşılaşılınır.